This website uses cookies to enhance your browsing experience and provide personalized content. By continuing to use our site, you agree to the use of cookies. Learn more about our privacy policy .

Връх Вихрен и Кончето

  • trek-vihren-koncheto-ridge
  • trek-vihren-koncheto-ridge
  • trek-vihren-koncheto-ridge
  • trek-vihren-koncheto-ridge
  • trek-vihren-koncheto-ridge
  • trek-vihren-koncheto-ridge
2 Дни - 1 Нощувка
10 - 11 август 2024
Пирин
Организиран или личен транспорт
от
начинаещи

Със своите 2914 метра Вихрен е втори по височина в България след Мусала (2925) в Рила и трети на Балканския полуостров след Митикас (2917) в Олимп (Гърция). Намира се в северната част на Пирин и по-точно – на главното било между Хвойнати връх и връх Кутело, между реките Влахинска и Бъндерица. От върха се откриват чудесни гледки към другите мраморни гиганти Кутело (2908м) и Бански Суходол (2884м), Стражите, дълбоките циркуси Казаните, намиращи се в северната част на върха. От тук може да се насладим и на живописния връх Синаница (2516м) както и на ред други известни пирински гиганти.

Другата наша цел през двудневното ни приключение е седловината Кончето. Разположена е на главното планинско било на 2810 м. и свързва върховете Кутело (2908м) и Бански Суходол (2884м). Самото име „Кончето” идва от това, че преди да бъде сложено обезопасително метално въже през 1963г, туристите го възсядали и преминавали по него с пълзене, поне така гласи една от много истории, които се носят за произхода на името.

Водачът си запазва правото за промяна на маршрута в зависимост от обстоятелствата и атмосферните условия.
Забележка: преходът не е подходящ за хора със страх от височини

Програмата ще се осъществи при минимум 6 участника.

Акценти на Програмата
  • 2 дни трекинг в Пирин
  • Изкачване на връх Вихрен
  • Преминаване на ръба Кончето

Програма

Отпътуване в 06:30ч. от паркинга пред стадион Васил Левски – София. Трансферът до хижа Вихрен е с продължителност приблизително 2:30 часа. След като пристигнем стягаме раниците, правим разбор на това, което ни предстои и потегляме по маршрута.

Самият преход ще разделим на 4 етапа:

Етап 1: - хижа Вихрен – Кабата ~ (1:30 – 2:00 часа)

Тръгваме по класическият маршрут с червената маркировка, следвайки я след около 30 мин. ще достигнем до разклона за Кабата, тук хващаме лявата пътека, която ще ни отведе до целта. Наклонът на терена постепенно ще се увеличава, по пътя ще преминем през участъци с храсти, морени,а настилката ще става все по – камениста. Разстоянието е около 2 км, но с денивелацията,
която ще изкачим няма да толкова лесно за изминаване.

Етап 2: - Кабата – връх Вихрен ~ (1:00) час

Тук ще започне и същинското изкачване на върха, след като добре сме си отпочинали на седловината преди него. Предстои ни около час, а може и малко повече, движение по серпентини през каменист и ронлив терен до самият връх. Разстояние около 1км.

Етап 3: - връх Вихрен – Премката ~ (1:00) час

След като сме си починали и насладили на гледките от върха е време да тръгнем надолу. Предстои ни най – техничният участък от прехода. Ще се спуснем от северната страна на върха към седловината Премката, като ще преминем през изцяло каменист и стръмен участък като на най-трудните участъци от пътеката има прокарано метално въже (синджир). Разстоянието не е
голямо, около 700 м , но изисква повишено внимание.

Етап 4 – Премката – хижа Вихрен ~ (3:00) часа

След Премката, маршрутът продължава надолу през местността Казаните, след която пътеката се разклонява – дясното разклонение е към хижа Вихрен, нашата посока, а лявото – към хижа Бъндерица. Преминавайки през този участък ще имам възможност да се наслади на красотата на тези дълбоки циркуси, ще видим заслон Казана както и един от емблематичните снежници в района. Теренът редува стръмно и каменисто спускане както и по – равни участъци към края си. Разстоянието тук е около 3,5 км.

Денят завършва с настаняване в хижа Бъндерица, вечеря и почивка, както и разбора на това, което отмина и на новото, което ни предстои.

Денивелация: ~ + 964 / - 964 м.
Разстояние: ~ 7-8 км.
Общо време на прехода – 7:00 – 8:00 часа

В този ден ще станем рано, закусваме и оправяме раниците за да потеглим възможно най – бързо. Очаква ни доста дълъг и изтощителен ден, но определено ще си заслужава.

Етап 1: хижа Бъндерица – Премката ~ (3:00- 3:30) часа

След като вчера изминахме част от този етап на слизане, днес ще му се насладим и в обрана посока. Разстоянието тук е около 4 км.

Етап 2: Премката – връх Кутело (2908м) ~ (1:00) час

Ще си направим почивка на седловината имаме избор да достигнем директно до седловината Кончето по подсичащата пътека или да се изкачим на билото до вторият по височина връх в Пирин – Кутело и от там да продължим по маршрута. Тук разстоянието е около 1.5 км, но зависи от маршрута, по който ще тръгнем.

Етап 3: Кончето – Бански Суходол ~ (00:30) часа

Този участък е най – кратният от програмата, това е дължината и на самото Конче, около 400 м. Движението тук трябва да се случва с повишено внимание и с помощта на металното въже. След като преминем участъка ще се озовем пред третият по височина връх в Пирин, връх Бански Суходол – 2884м. Тук ни предстои почивка, време за снимки и презареждане на силите. Времето за преминаване зависи от физическата подготовка на групата.

Етап 4: връх Бански Суходол – Премката ~ (1:30) часа

След като сме отпочинали ни предстои да се върнем обратно по подсичащата пътека към премката. Движението трябва да е внимателно, тъй като се очаква да срещнем хора, които тепърва идват по маршрута, а самата пътека е доста тясна. Разстоянието тук е около 1,5 км

Етап 5: Премката – хижа Бъндерица ~ (3:00) часа

Този етап вече ни е познат и остава да му се насладим като за последно днес.

Денивелация: ~ + 1072 м / - 1072 м.
Разстояние: ~ 12 км.
Общо време на прехода – 9:00 – 10:00 часа
Пристигане в София: ~ 20:00 часа

Цената Включва
  • Застраховка
  • Водач
Цената Не Включва
  • Транспорт и трансфери по време на програмата - 25 лв. доплащане
  • Настаняване в хижа - заплаща се на място

Сподели:

Какво ви е необходимо за преходите?
  • Подходящи обувки за планина - високи 3-сезонни обувки или алпийски обувки (в зависимост от програмата и сезона)
  • Резервни чорапи
  • Удобен панталон за планина с дълъг крачол
  • Термобельо – горнище и долнище
  • Полар или флийс
  • Яке тип мембрана с качулка – вятъро и водоустойчиво
  • Пухенка или друго яке със синтетична изолация
  • Зимна и лятна шапка, бъф и ръкавици
  • Дъждобран
  • Раница около 40 литра
  • Челник + резервни батерии
  • Вода около 1.5 литра
  • Слънчеви очила и слънцезащитен крем с висок фактор на защита
  • Храна за деня/преходите – сух пакет, барчета, сурови ядки, шоколад
  • Лични документи и пари кеш
  • Щеки
  • Лична аптечка
  • Други – според личните нужди
Ниво на Трудност:
  • Интро - Това са програми, които са въведение в планинарството. За хора без никакъв опит. Не се изисква високо ниво на физическа издръжливост както и специална планинарска екипировка. Преходите обикновено са къси и лесни до около 3 часа. Програмите от тип “Интро” са изцяло три-сезонни и се случват само през пролетта, лятото или есента
  • Начинаещи - Това са програми за хора с предишен опит в планините. Преходите от този тип са малко по-дълги (около 4-6 часа) и включват по-голяма положителна денивелация (около 300-400 метра). Липсват каквито и да е било технични участъци
  • Средно напреднали - Преходи продължаващи обикновено около 6-8 часа. Задължително е участниците да имат добра физическа издръжливост. Програмите от този тип включват изкачване на върхове, преминаване на динамичен терен. Общата положителна денивелация за деня е около 600-800 метра, но не е изключено да надмине и 1000 метра
  • Напреднали - Преходи продължаващи около 8-10 часа. Преодоляване на голяма денивелация от порядъка на 1000+ метра. Програмите от този тип често пъти включват преодоляване на въздушни скални ръбове в летни условия или зимни изкачвания на върхове в страната. Участниците трябва да бъдат абсолютно убедени и сигурни в техните физически способности както и в тяхната екипировка. Често пъти зимните програми от този тип налагат използването на котки и пикел
  • Екстремни - Тези програми са единствено и само за планинари със сериозен опит, които искат да прекрачат границата между планинарството и алпинизма. Програмите често пъти са с продължителност над 10 часа и около 1500 метра дневна денивелация. Включват преминаване на технични ръбове, катерене на скални прагове и/или категоризирани маршрути, използване на задължителен алпийски инвентар. Задължително е безпроблемно боравене с котки и пикел
Условия за Анулиране:

Чл. 89. (Изм. – ДВ, бр. 37 от 2018 г., в сила от 01.07.2018 г.) (1) Пътуващият има право да прекрати договора за туристически пакет по всяко време преди започването на изпълнението на туристическия пакет.

Туристът дължи неустойка както следва:

  • 20 или повече дни преди началото на програмата - Без неустойка
  • Между 19 и 14 дни преди началото на програмата - 30% от цената
  • Между 13 и 7 дни преди началото на програмата - 60% от цената
  • По-малко от 3 дни преди началото на програмата - 100% от цената
Важно:
  • При промяна на метеорологичните условия по време на започнала програма или други непредвидени ситуации, водачът може да промени маршрут или предложи друг алтернативен вариант на участниците с цел тяхната безопасност
  • Ако поради лоша прогноза преди началото на програмата организаторът не реализира пътуването, 100% от сумата на участниците се възстановява.
  • За да вземат участие в програмата участниците трябва да са в добро физическо здраве, да нямат заболявания и травми, за които да не са уведомили организатора
  • Ако минималният брой участници не може да бъде събран, организаторът ще уведоми записалите се участници до 7 дни преди датата на събитието
  • Отстъпки не се комбинират